Coğrafi Konum

İLÇEMİZİN COĞRAFİ KONUMU

  İlimizin en büyük ilçesi olan İpekyolu dünya üzerinde, 42 derece 40 dakika ve 44 derece 30 dakika Doğu boylamları ile 37 derece 43 dakika ve 39 derece 26 dakika Kuzey enlemleri arasındadır. Türkiye üzerinde ise, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat-Van Bölümü’ndeki Van Gölü kapalı havzasındadır.


           İlçemizin yüz ölçümü 94.615,50 HM dir. Toplam imarlı alanı ise 4.769,00 HM dir. Rakım yüksekliği yaklaşık 1725 m'dir. Türkiye’ nin en büyük gölü olan Van Gölüne kıyısı bulunmaktadır. İlçemizi kuzeyden Tuşba ve Muradiye ilçeleri, batıdan Van Gölü ve Tuşba ilçesi, güneyden Edremit ve Gürpınar ilçeleri ile doğudan ise Özalp ve Saray ilçeleri ile komşu olmaktadır. İlçenin Doğusunda Erek dağı bulunmaktadır. İlçemiz sınırları içerisinde kalan önemli tarihi ve turistik bölgeler ise Van kalesi,Van gölünün bir kısmı, yukarı ve aşağı Anzaf kaleleri ile Semiramis (Şamran)sulama kanalının bir kısmı sayılabilir.

           Ağzıkara, Aktaş, Alipaşa, Arıtoprak, Aşağıçitli, Aşağıgölalan, Bahçıvan, Baklatepe, Bakraçlı,  Beşçatak, Bostaniçi, Buzhane, Cevdet Paşa, Cumhuriyet, Çalımlı, Değirmenarkı, Değirmenköy, Dereüstü, Dibekli, Erçek, Esenler, Gövelek, Hacıbekir, Hafiziye, Halilağa, Hatuniye, Ilıkaynak, Irgat, Karagündüz, Karakoç, Karpuzalanı, Karşıyaka, Kavuncu, Kaymaklı, Kevenli, Kıratlı, Köşebaşı, Ortanca, Sarmaç, Selimbey, Serhat, Seyit Fehim Avrasi, Şerefiye, Vali Mithat Bey, Yalı, Yalınağaç, Yatıksırt, Yeni Mahalle, Yukarı Gölalan, Yukarı Güneyce olmak üzere toplam 50 mahalleden oluşmaktadır.

 

VAN İL HARİTASI

 

 

 

                 İPEKYOLU İLÇE HARİTASI